Türkiye Bilgisayar Teknik Servis Hizmetleri Network Sistemi

 
 

ADLS Teknik Servis,

 

TeknikServis.Org Adsl ve adsl modemlerle ilgili tüm sorunlarınıza kalıcı çözümler buluyor. Kurulumunu yaptığımız kablolu ve kablosuz bağlantılar, maksimum performansla kesintisiz çalışmaktadır.

 

Tercihini yaptığımız markalar güvenlir ve sorunsuz cihazlardan oluşmaktadır. Adsl modemlerde önerimiz güncellemeleri yapılan, güvenliği ve kablosuz kalitesi yüksek olan cihazları satın almalarıdır. Birçok müşterimize bu konuda destek vererek, internet yapılarındaki sorunlarını gidermekteyiz.

Türk Telekom Adsl için linkler :

[ADSL Tarife][Bireysel ADSL Başvuru][Kurumsal ADSL Başvuru]
ADLS Teknik Servis

 • ADSL NEDİR ?

  A Asymetric (Asimetrik)
  D Digital (Dijital / Sayısal)
  S Subscriber (Abone)
  L Line (Hattı)

  •  Yukarıdaki açılımı ile ADSL, standart telefon görüşmeleri ile aynı anda, yüksek hızda veri geçirilebilen telefon hattını ifade eder. Asimetrik kelimesi ise veri alım (download) ve veri gönderim (upload) hızlarının birbirinden farklı olduğunu göstermektedir.Telefon hatlarının bu şekilde kullanılmasını sağlayan teknoloji de ADSL teknolojisi olarak anılmaktadır.

  •  Bütün bunların ötesinde, ADSL ismi en çok, mevcut telefon hattı üzerinden, telefonu meşgul etmeden, sürekli ve dial-up bağlantıdan çok hızlı olarak sunulan internet erişimi için kullanılmaktadır. • ADSL Nasıl Çalışır ?

  •  Telefon abonesinin kullanmakta olduğu telefon hattının bir ucu telefon hizmetinin verilmekte olduğu Telekom santrallerinde bağlı bulunmaktadır. Bir abonenin ADSL hizmeti alabilmesi için, öncelikle hattının bağlı bulunduğu Telekom santralinde uygun cihazların kurulu bulunması gerekmektedir.

  •  Uygun cihazlar kurulu ise, telefon hattının telekom satralindeki ucu bu cihazlara bağlanır. Bu cihazlar, hem hızlı veri iletişimi sağlarken, aynı zamanda bir filtre görevi görerek ses ile veriyi birbirinden ayırır. Telefon aramalarında santral üzerinden standart telefon hatlarına ulaşırken, veri de İnternet Servis Sağlayıcıların internet bulutlarına taşınır.

  •  Abonenin de telefonuyla aynı anda hızlı internet kullanabilmek için evinde veya işyerindeki telefon hattını, splitter denilen filtreleme aparatı ile ADSL Modem / Router'a bağlaması gerekmektedir. • ADSL Erişiminin Avantajları

  •  Telefon Faturasız İnternet

  ADSL erişimi ile 7 gün 24 saat internete bağlı kalırken, internet kullanımından dolayı telefon faturası ödemezsiniz. Böylece, telefon faturanız için kaygılanmadan internetin keyfini çıkartabilirsiniz.

  •  Meşgul Olmayan Telefon Hattı

  ADSL ile internete bağlı iken aynı anda telefon görüşmelerinizi de yapabilirsiniz. Telefonunuz meşgul olmaz.

  •  Hızlı İnternet

  ADSL ile dial-up'a göre çok yüksek hızlarda veri gönderebilirsiniz. Hızınız çoğu İnternet Servis Sağlayıcı tarafından 128/32 Kpbs, 256/64 Kpbs, 512/128 Kpbs gibi alternatiflerle sunulmaktadır. Bu hız gösteriminde ilk rakam veri alım hızınızı, ikinci rakam veri gönderim hızınızı ifade etmektir.
 • ADSL Hakkında Sıkça Sorulan Sorular.

  Soru:ADSL ile normal (dial-up) modemler arasındaki hız farkı nedir?
  Cevap: ADSL Normal modemlere göre en az 5 kat en fazla da 50 kat daha hızlı bir internet erişimi sağlar.
  8 Mbps download 1 Mbps Upload hızlarına erişilebilir.

  Soru: ADSL Bağlantısı yerel ağ (şirket vb network'ü) vasıtası ile paylaştırılabilir mi?
  Cevap: Evet. Tek bir ADSL bağlantı ile çok sayıda bilgisayar aynı anda Internet'e eri ş ebilir.

  Soru: ADSL'de bağlı kalınan süre ile igili herhangi bir kısıtlama var mıdır?
  Cevap: Süre sınırlaması yoktur. 24 saat, 365 gün bağlı kalınabilir.

  Soru: ADSL ile Internet'e bağlı iken telefon hattım meşgul olur mu?
  Cevap: Hayır. Bu ADSL'in en büyük özelliklerinde biridir. Internet'e bağlı iken bağlanılan telefon meşgul olmaz. Internet'te iken de telefon edilip çağrı alınabilir. Çünkü aynı hat üzerinde olmakla birlikte ADSL ve normal ses iletimi farklı frekansları kullanırlar.

  Soru: ADSL için Ayrıca Bir Altyapı Yatırımı Gerekiyor mu?
  Cevap: Bir ADSL modemden başka hiçbir ekstra yatırım gerektirmez.

  Soru: ADSL ile ISDN bağlantısı arasındaki farklar nelerdir?
  Cevap: Bu servisler farklı ihtiyaçlara cevap vermektedirler, bu bakımdan ihtiyacın doğru tespit edilmesi gerekmektedir. ISDN'in iki ses hattı ve görüntülü telefon görüşmesi ve 128Kbps Internet'e bağlantısı gibi sayısal ve sabit yüksek kapasitesiyle kullanıcıya bir çok olanak sağlayan özellikleri bulunmaktadır. Öte yanda ADSL, sayısal temeli ISDN'e dayanan teknolojisiyle özellikle Internet için geliştirilmiştir. ADSL'in bilgi çekmesi (downstream) bilgi göndermesinden (upstream) 8 kat fazla olan asimetrik özelliği bunun bir göstergesidir. Çünkü Internet'teki ses ve görüntü uygulamalarında rahat sörf yapabilmek, yüksek bilgi çekme (downstream) hızına bağlıdır.
  ADSL'in hızı ISDN'e göre daha fazladır, var olan telefon hattını standart ses hattı ile paylaşabilir.
   

  Soru: ADSL ile Kablo Internet bağlantısı arasındaki farklar nelerdir?
  Cevap: Buradaki ilk ve en önemli farklılık ADSL'in kullanıcıya özel hatla paylaşımsız Internet sağlaması, Kablo Internet'in ise kullanıcılara paylaştırılan ve kullanıcı sayısı artışı oranında performansı düşen bir Internet bağlantısı sağlamasıdır. İki bağlantı türünün Amerika'da yaygın olarak kullanılmasından dolayı yine Amerika'da yapılmış araştırmalar Kablolu Internet'li bağlantının ortalama hızının ADSL'in hızından düşük olduğunu göstermektedir.

  Soru: ADSL ile Dial-Up Bağlantıda Yapılamayan Neler Yapılabilir?
  Cevap: Canlı Web TV ve Video yayınlarının çok yüksek kalitede izlenebilmesi. Müzik yayınlarının CD kalitesinde dinlenebilmesi. Çok yüksek hızlarda download (8Mbps) ve upload (1Mbps)
  Tele-konferans, Tele-Tıp, Tele Eğitim, Video Katalogları vb. yüksek hızda video data aktarımına uygunluk. Şirket ağlarına veya özel ağlara yüksek hızda erişim ve büyük hacimli data alışverişi.
  Çok kişi ile ağ üzerinde oynanan oyunlar için gerekli data alışveriş hızı.

  Soru: ADSL Bağlantısını Etkileyen Faktörler Nelerdir?
  Cevap:
  •  ADSL Modem/Router'ın performansı
  Kullandığınız cihazın performansı, ADSL erişiminizin hızı ve kesintisizliğini etkiler.

  •  Telefon hattının kalitesi
  Telefon hattı ADSL erişiminin kalitesini belirleyen en önemli etkenlerden biridir. Telefon hattı olarak döşenmiş olan bakır kablo, ince bir kablo ise aynı anda daha az veri taşınabilecektir. Kabloda olabilecek etkileşimlerden ya da başka sebeplerden kaynaklı gürültüler, ADSL erişiminin yavaşlamasına ya da sağlanamamasına sebep olabilir. Eğer sıklıkla kopmalar olan bir kablo ise, telefonunuzla birlikte ADSL'inizde de kesintiler yaşanacaktır.

  •  Telefon santrallerindeki yoğunluk
  Telefon santrallerindeki yoğunluk, abonenin veri trafiği, internet servis sağlayıcının internet bulutuna ulaşamadan sıkışmasına ve yeterli veriyi sağlayamamasına sebep olur.

  •  Telefon santraline uzaklık
  ADSL, uzaklık arttıkça hızın azaldığı bir iletişim teknolojidir. İdeal koşullarda, merkezi cihazların kurulu bulunduğu santralden 5.5 km mesafe uzaklığa kadar, 512 Kpbs'ye kadar hızlarda ADSL sağlanabilmektedir.

  •  Telefon santrallerinde kurulu merkezi ADSL cihazlarının performansı
  Kullanılan merkezi cihazların performansı, ADSL erişiminizin hızı ve kesintisizliğini etkiler.

  •  Kullandığınız Bilgisayarın Durumu
  Bütün bunların yanında, kullanmakta olduğunuz bilgisayarın konfigürasyonu ve durumu da internet kullanımınızı etkiler. Örneğin, bilgisayarınıza interneti kullanan bir virüs bulaşmışsa, bu virüs programla internetinizi paylaşmak durumunda kalacağınızdan, kullanım hızınız düşer.

   

   

   

   

   

  15 Aralık 2006 Teknik Servis